Koronakríza sa v podstate blíži ku koncu ak nejakou smolou nenastúpi druhá vlna. Korona a ekonomická kríza, ktorú spôsobila, samozrejme zamávala s investičným portfóliom a veľa vecí sa zmenilo, nejaké firmy skrachovali, nejaké ponúkali nezmyselné zhodnotenia a bonusy pre nových investorov, nejaké sa to vôbec nedotklo a nejaké urobili opatrenia proti defaultom. Pozrieme sa teraz detailnejšie na to, čo sa zmenilo a akým spoločnostiam sa vyvarovať, ktoré majú nad sebou výkričníky a ktoré krízu prežili s prehľadom a teda môžeme čakať ich stabilitu do budúcnosti.
Kríza, ktorú priniesla korona zase nebola až taká vážna, aké sme tu už v minulosti mali. Napriek tomu veľa ľudí prišlo o prácu, firmy zastavili alebo úplne ukončili svoje podnikanie a štátom sa znižuje HDP, rozpočet a zvyšuje nezamestnanosť. Aj keď sa ten najvyšší krízový stav už ukončuje a postupne nastávajú uvoľnenia a otvárajú sa hranice, dopady tejto krízy môžu byť dlhodobejšie a môžme ich pociťovať aj o pol roka od teraz.
Čo pre nás v investovaní korona kríza znamená
Čo sa týka etf, komodít, kryptomien a akcií, všetky tieto oblasti zaznamenali pokles. Okrem kryptomien som v ostatných oblastiach nebol aktívny investor, a preto tu momentálne vidím najviac príležitostí. Pomaly sa už aj vracajú krivky do normálu a preto je vstúpenie do buy pozícií v týchto oblastiach najlepšie hneď na začiatku konca krízy. Do kryptomien investujem cez dva kanály, cez spoločnosť Fumbi, ktorá spravuje celkové portfólio kryptomien za vás a nemusíte sa v podstate o nič starať. Ďalej cez Coinbase, v ktorom som už od roku 2017 a dočítať sa o tom môžete TU alebo TU. Coinbase je internetová peňaženka na kryptomeny, takže tam máte väčšiu kontrolu, nakupujete čo chcete a kedy chcete a v podstate môžete aj obchodovať. Nie je určená ale primárne na špekulácie, ale skôr na hodl. K týmto veciam si dáme v budúcnosti konkrétnejší článok.
Poďme sa venovať rozsiahlejšej a komplikovanejšej téme – p2p spoločnosti alebo kolektívne investovanie. Tu toho rozoberám na stránke naozaj mnoho a niektorým spoločnostiam sa darilo a iným veľmi nie. Tak sa na nich poďme pozrieť.
Ako korona krízu prežili p2p spoločnosti
Rozoberieme si tu toho čím viac a napíšeme si aj nejaké podrobnosti, pretože tu je čo spomenúť. Rád mám vo veciach poriadok a informácie na stránke aktuálne a tak som aktualizoval aj pôvodné články s recenziami. Tak postupne a od tých najhorších správ, ktoré priniesla korona a ekonomická kríza.
Krach alebo výrazné problémy
Envestio a Kuetzal
Tieto dve spoločnosti úplne skrachovali. Venoval som im aj osobitný článok a rozpísal, čo sa stalo a čo to pre nás, investorov, znamená. Situácia je momentálne taká, že v Estónsku a Lotyšsku s nimi prebiehajú hromadné súdne spory, kde sa zapojili tisícky investorov. Teraz už neostáva nič iné, iba čakať, a dúfať, že pobaltské súdnictvo je rýchlejšie, ako to naše. Stav súdnych sporov sa verejne konzultovať nemôže a tak, ak nie ste zapojení, budete si musieť počkať až na konečný výsledok a vyjadrenie pre verejnosť.
Monethera
Monethera skrachovala taktiež. Ukončili svoju činnosť oficiálne 27.03.2020, keď poslala investorom email o uzavretí podpory, pobočky v Rige a akýchkoľvek následných finančných transakcií. Samozrejme, jedná sa o podvod, keďže aj keby neboli schopní pokračovať v činnosti, mali vyrovnať svoje pohľadávky voči investorom a projektom, do ktorých sa investovalo. Prebieha s nimi taktiež hromadný súdny spor.
Grupeer
Zatiaľ Grupeer nie je úplne a oficiálne odpísaný. Všetko ale nasvedčuje tomu, že tomu tak čoskoro bude a už sa proti nim zhromažďujú dôkazy a organizuje hromadný súdny spor. Takmer všetky info nájdete tu. Aktualizácie takisto píšem do pôvodného článku.
V skratke, ukončili všetky platby investorom. Prepustili niekoľko vysoko postavených ľudí a vyhovárajú sa na svoje obchodné podmienky a korona krízu. CEO píše alibistické emaily a neodpovedá na všetky kritické dotazy. Samozrejme, neinvestujte tu a počkajme si na vyvrcholenie tejto situácie.
Fast Invest
Fast Invest mal už dlhšiu dobu okolo seba akýchsi neprajníkov a považoval sa za trochu kontroverznú platformu. Nedôvera a osočovanie vyvrcholili hlavne počas krízy, keď investori spomalili investície a začali zisťovať viac o spoločnostiach, do ktorých sa dovtedy bezhranične hrnuli. Fast Invest spomalil výbery a momentálne má problém ich vyplácať aj do doby jedného mesiaca od požiadania. Ja osobne som dostal poslednú výplatu 12.05.2020 a odvtedy mám všetky v statuse pending.
Pár zatiaľ zistených problémov o spoločnosti:
– riaditeľka Fast Invest Simona Vaitkune bola v minulosti spojená s finančnými podvodmi aj so svojim manželom.
– často a bez predošlého oznámenia robia zmeny v Obchodných podmienkach, samozrejme takmer vždy v nesprospech investora – predlžovanie deaultov až na trikrát (180 dní dohromady), nepovinnosť komunikovať obsah zmluvy o pôžičke s investorom a podobne – o podmienkach informujú aspoň po prihlásení do vášho profilu
– málo informácií o poskytovateľoch pôžičiek
Fast Invest taktiež zatiaľ nie je podvodný a odpísaný, je na ňom ale veľa výkričníkov. Viac info aktualizujem tu.
Mierne problémy alebo zmeny
Dofinance – neprijíma nových investorov od 06.05.2020, zatiaľ ale fungujú. Máte možnosť všetko si odtiaľ vybrať po ukončení vašej investície.
Ekassa – nemá nové investície a posielali už email o postupnom ukončovaní ich pôsobenia. Takisto to všetko vzišlo z nedôvery a minime informáciách o ich poskytovateľoch pôžičiek. Všetky momentálne investície sa dajú ihneď predať a peniaze si viete od nich vybrať bez problémov.
Wisefund – vypli buyback a early exit. Zistilo sa ich spojenie s pochybnou Hong-Kongskou firmou. Zatiaľ ale fungujú normálne.
Crowdestor – predĺžili splatnosť pôžičiek a odložili niektoré splátky. Fungujú ale bez problémov.
Najsilnejšie platformy a spoločnosti bez zmien
Na tieto platformy má korona a ekonomická kríza takmer nulový dopad, komunikujú s investormi a prinášajú stále pravidelné novinky. Okrem všeobecných ukazovateľov a menší objem investícií alebo dočasné zníženie počtu pôžičiek vlastne nemajú žiadne problémy a preukázali svoju silu. V týchto prípadoch nevidím žiaden problém a odporúčam ich naďalej:
– Bondora
– Mintos
– Viventor
– Peerberry
– Port Invest
– EstateGuru a Bulkestate
– Viainvest
– Twino
– Bondster a ďalšie.
Na záver – korona a ekonomická kríza
Svet investovania je jednoducho taký a je potrebné si dôsledne vyberať, kam investujeme. P2P spoločnosti sa nekontrolovateľne rozrastajú a neustále vznikajú nové, pričom nie každá z nich je úspešná a kvalitná. Zatiaľ neexistuje kvalitný riadiaci orgán pre Európsku úniu zameraný na p2p sektor a tak si investor musí robiť túto prácu sám. Aj pod hrozbou európskych súdov a trestnoprávnej zodpovednosti sa nájdu jedinci, ktorí sú ochotní zarábať si aj podvodmi a potom za ne pykať. Ak chcete zistiť, ako si riadne overiť spoločnosti kam investujete, písal som už na túto tému článok a tak si ho pozrite tu.
Korona a ekonomická kríza nám aspoň trochu vyprofilovala trh a ukázalo sa, kto je silný hráč na trhu a kto zakladal spoločnosť len s vidinou rýchleho zisku. Základ, ktorý vždy opakujem na tejto stránke je diverzifikácia. Rozdeľte si investície medzi viac spoločností a viac ekonomických oblastí, aby ste akúkoľvek krízu prekonali s čo najmenšími stratami.