P2P spoločnosti

Unikátna slovenská p2p – Port Invest

9. apríla 2024 3358 views

Najťažšie krízové obdobie máme snáď už za sebou a služby a biznisy sa dostávajú pomaly ale isto do normálu. Samozrejme, že niekoľko oblastí ekonomiky sa prejaví možno až po pol roku, keď dorazia následky zvýšenej nezamestnanosti, znížených vyplatených odvodov do štátnej kasy a zaťaženie štátneho rozpočtu kvôli pomoci malým a stredným podnikateľom. Je niekoľko p2p projektov, ktoré to zvládli bravúrne a takmer bez zmien, niekoľko sa ich trochu prispôsobilo kríze a bohužiaľ máme aj pár, ktoré to úplne položilo alebo sa na to aspoň vyhovorili. Medzi tie, ktoré sa to takmer nedotklo patria okrem iných aj slovenské p2p, ktorých je tu pár a Slováci, ako sa zdá, nemali až tak navýšenú mieru defaultov, ako to bolo v iných krajinách Európy. Teraz sa budeme venovať jednej z nich, o ktorej ste možno už aj počuli. Ide o Port Invest.

Ako som už spomínal, Port Invest jednoducho zvládli túto krízu absolútne bez zmien a neprepúšťali zamestnancov, nemali problémy s vyplácaním a nezvýšila sa im miera defaultov na pôžičkách. Bol som dokonca v kontakte s pár ich zamestnancami vrátane jedného z konateľov, pánom Sekulom, aby som si overil, ako zvládajú krízu a či sa u nich niečo zmenilo. Zamestnanci odpisujú na emaily do 24 hodín a vo väčšine prípadov mi aj rovno zavolali pre osobnejšie vysvetlenie situácie. Ako aj predtým, splátky neodkladajú a dlžníkom dlhy neodpúšťajú okrem prípadu predĺženia pôžičky za poplatok, ktorý bol v platnosti aj pred koronakrízou.

Viac o spoločnosti PORT System, s. r. o.

Takže spoločnosť pôsobí na trhu od roku 2017. Sídli v Bratislave a v roku 2017 zmenila názov z WAPIN s.r.o. na súčasný názov. Má dvoch konateľov a dvoch spoločníkov, čo si ľahko vieme overiť na finstate. Ako vidíme, momentálne pracujú s pôžičkami vo výške niekde okolo 1 milión eur.

Jedná sa o p2p spoločnosť, a teda vy ako investor investujete do krátkodobých pôžičiek ponúknutých fyzickým osobám cez ich ďalší portál Portsystem.sk, ktorý aj dizajnom pripomína platformu pre investorov. Zákazníci si vedia požičať maximálne 500€ a obdobie, na ktoré si požičiavajú je 30 dní. Ide teda o krátkodobé mikropôžičky slúžiace na vykrytie poplatkov za kreditné karty, doplnenie financií pred výplatou, neočakávané výdavky a podobne.

Z pohľadu investora

Prečo je vlastne investovanie v Port Investe atraktívne? Na prvom mieste je určite úroková sadzba, ktorá dosahuje čísla až 24,33% p.a. V niektorých prípadoch sa mi podarilo odchytiť investície až s 48,67% p.a.:

Port Invest

Zhodnotenie je teda vysoko nadpriemerné a to hlavne vďaka vysokým poplatkom platformy týchto krátkodobých pôžičiek. Minimum investovaný do aukcie je 12,5€ a maximálne viete investovať 1125€. Ako nový investor viete ale začať so sumou minimálne 500€, keďže sa firma nezameriava zrovna na malých až mikro – investorov. Ponúkaný je aj auto-invest, kde si viete nastaviť percentuálny podiel vašej investície na celkovej pôžičke dlžníka. Čo nesmiem zabudnúť, je buyback, čiže Port Invest od vás odkúpi nesplácanú pôžičku za jej zostatkovú hodnotu istiny po jej splatnosti.

Celkovo je platforma dosť jednoduchá a prehľadná a nemá mnoho zbytočných nastavení a obmedzení a zároveň má nulové poplatky. Prítomný je aj sekundárny trh, a teda viete svoje investície predať iným investorom. Ak si chcete približne vypočítať svoju výnosnosť, môžete tak urobiť na ich stránke tu. Stránka je prístupná samozrejme aj českým občanom a má aj českú jazykovú mutáciu.

Moje skúsenosti

Ja som u nich ako investor už viac ako tri roky. Vklady a výbery sa vybavujú vždy bankovými účtami a čistý úrok u nich dosahujem stále niekde okolo 18% p.a. Výnos vám odporúčam počítať si pre každú stránku, kde investujete, ručne. Budete tak mať reálny prehľad, koľko vám kde investícia zarába.

Toto nižšie číslo úroku je samozrejme dané vykúpenými pôžičkami, ktoré sa vracajú len v podobe istiny a teda nič nezarobia. Ostatné pôžičky, ktoré dosahujú podstatne vyššie úroky toto výsledné číslo takto vyvážia. Inak nemám zatiaľ s ničím problém, krízu sme prežili a pokračujeme ďalej.

Zhrnutie

  • Názov spoločnosti, pôvod: Port Invest, Slovenská republika
  • Štart: 2017
  • Cieľová skupina dlžníkov: Slovensko
  • Priemerné zhodnotenie: 17,59% p.a.
  • Minimálna investícia: 12,5€
  • Doba splácania: 1 mesiac bez predĺženia
  • Spôsob vkladu a výberu: bankový prevod SEPA
  • Iné: Buyback, auto-invest, sekundárny trh

Záver

Ak máte záujem investovať v tejto spoločnosti pre kolektívne investovanie, využite prosím tento link na priamu registráciu:

Portinvest

Vaše údaje nie sú uchovávané a posúvajú sa ďalej spoločnosti Port System s.r.o. Toto sú ich regulácie pre Spracovávanie osobných údajov.

Komentáre

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Kliknite na hviezdu pre vaše hodnotenie!

Priemerné hodnotenie 4.3 / 5. Počet hlasov: 12

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto zahlasuje.