Zopár p2p spoločností sme si už predstavili a teraz sa pozrime na konkrétne čísla. V rôznych spoločnostiach investujem už rôzne dlho a myslím si, že vám pomôže, ak prezradím zhodnotenia p2p portfólií mojich investícií (samozrejme zhodnotenia p.a.) a po akom čase sa takéto zhodnotenie stabilizovalo. Pozrieme sa trochu do hĺbky zhodnotenia p2p portfólií, ako si nastaviť portfóliá a ako dosiahnuť moje zhodnotenie, po prípade čomu sa vyvarovať, aby ste dosiahli vyššie ako ja.
Zhodnotenia p2p portfólií
Bondora
Začneme gigantom. U Bondory som od marca 2015, teda momentálne 2 roky a 8 mesiacov. Zhodnotenie kolísalo ako sa menili podmienky na trhu, nastavenia portfólio manažéra a veľkosť kapitálu. Toto je graf vývoja zhodnotenia u mňa:
Oranžová čiara predstavuje zhodnotenie Barclays indexu – 7,91%. Zelená je očakávané zhodnotenie portfólia vzhľadom na pôvodnú hodnotu účtu, čiže takmer nič nehovoriaci údaj. Jedná sa o hodnotu kapitálu pri založení účtu v Bondore. Ako vidno, pri začiatočnom nízkom kapitáli som mal zhodnotenie približne 18%, ktoré ďalej stúpalo vzhľadom na moju agresívnu stratégiu (veľké množstvo investovania do HR ratingu). Potom zapli Portfólio manažéra (spomínam tu) a množstvo dobrých pôžičiek sa z hlavného trhu stiahlo automatom, to mi začalo znižovať pomaly, ale isto celkový úrok. Nedalo sa s tým takmer nič urobiť okrem toho, že som mierne menil nastavenia už aj tak jednoduchého manažéra a snažil som sa zvyšovať jeho agresivitu.
Zhodnotenie sa mi stabilizovalo v strede tohto roku na približne 14,9%. Potom mierne kleslo a prišla super vychytávka Portfolio Pro. Tam som si nastavil tri portfólia s rôznou agresivitou a nastúpilo zvyšovanie XIRR až do dnešnej hodnoty 15,6%. Táto hodnota stúpa takmer každý týždeň vďaka precíznejšiemu nastaveniu najrozličnejších údajov v Portfolio Pro.
Ak by ste chceli použiť moje nastavenia, svojho Portfólio manažéra mám na nastavení Opportunistic, kde zhodnotenie pri mojom kapitále je odhadované na 13,5% – 21,5%. Ďalej mám trikrát Portfolio Pro. Všetky agresívne, od ultra agresívneho až po miernejšie agresívne. Nastavenia sú tu:
Všeobecné sú rozlíšené len vo veľkosti Bidu (príhozu do pôžičky) a obmedzením úroku zdola na 25%. Najagresívnejšie je to, čo zahŕňa len španielov a ratingy F a HR. Pri takýchto agresívnych stratégiách si ale pozorne sledujte mieru defaultov. Zvykne byť naozaj vysoký, blížiaci sa až k 50%. Dopĺňajte si HRko aj ratingami AA a A, B.
Ak by ste radi vedeli viac info o Bondore a ste na stránke po prvýkrát, informácie sú tu: Bondora
Ak by ste si chceli Bondoru vyskúšať a dostať 5€ na investovanie na začiatok zadarmo, môžete tak spraviť tu: Bondora
Mintos
V Mintose je to u mňa trochu jednoduchšie. Investujem tu približne od marca 2016 a to len do Buyback pôžičiek, čiže so spätným výkupom (viac tu). Moje zhodnotenie sa vždy pohybovalo okolo 11% v EUR, momentálne je to 11,8% a po novom som si otvoril aj investície do pôžičiek v Gruzínsku v mene GEL (gruzínske lari), kde dosahujem zhodnotenie 17, 37% (pozor na riziko spojené s gruzínskou menou – v minulosti oproti Euru mierne klesala). Áno aj toto je Buyback a znie to síce neuveriteľne, ale je to najlepšie Buyback zhodnotenie, aké som kedy videl a dosiahol, tu je dôkaz:
Znova, ak by ste to chceli napodobniť alebo sa tomu vyvarovať, tu sú moje nastavenia:
Tu mám povolené všetky typy pôžičiek, všetky krajiny a len Buyback guarantee. Minimálny úrok na obrázku vidno a loan term (dĺžka pôžičky) je neobmedzená. Eur autoinvest mám momentálne vypnutý, keďže presúvam kapitál do Gruzínska vďaka neuveriteľným úrokom.
Tu všetky nastavenia v podstate vidíte. Typy pôžičiek mám povolené všetky. Ak by ste chceli vedieť viac, môžete pozrieť tu: Mintos.
Ak by ste si Mintos chceli vyskúšať, skúste tu: Mintos.
Viainvest
Tu som úplne najkratšie takže štatistiky nemajú dostatočný objem, napriek tomu vám ukážem, ako sa mi zatiaľ darí/nedarí. Investujem od augusta tohto roku (2017) pričom všetky pôžičky išli zatiaľ do Poliakov a zhodnotenia 10%. Môj priemer sa teda zatiaľ dostal na úroveň 9,61%, pričom neustále stúpa. To znamená, že pomaly smerujem k sľúbeným 10% a doteraz ma brzdili len buyback pôžičky vykúpené späť bez úroku, keďže nestihli dosiahnuť ani prvú splátku.
Vo Viainvest držím menší kapitál a kým nedôjde k zvýšeniu úrokových sadzieb, nechystám sa to meniť. Uvidíme, ako im to pôjde ďalej a či rozšíria ponuku pôžičiek. Tu sú nastavenia môjho Auto investu:
Ak by ste sa chceli o Viainvest dozvedieť viac, pozrite sa tu: Viainvest.
Ak by ste si chceli vyskúšať zainvestovať, urobíte tak tu: Viainvest.
Týtmo by som zhodnotenia p2p portfólií na dnes uzavrel. Ukázali sme si pár najväčších a mnou najodporúčanejších spoločností a ako sa mi v nich darí. Môžete sa nechať inšpirovať alebo motivovať, po prípade znechutiť mojim výkonom. Ak by ste mali hocijaký komentár, pripomienku, otázku alebo kritiku, kľudne píšte dole do komentárov. Viacerým spoločnostiam sa venujem už dnes a moje zhodnotenia a história u nich bude nasledovať.