Znova sa povenujeme trochu kryptomenám, keďže vývoj kryptomien je stále horúca a preberaná téma, venujeme sa jej aj my a podelíme sa o nejaké nové poznatky, ak môžeme. Berte na vedomie, že toto je zpolovice názorový článok, a teda budú tu výsledky aj nejakých výskumov a mojich zistení ale budú tu aj predpoklady a odhady, ktoré sú čisto mojim názorom a nemusia byť pravdivé. Tak, ako pri každom článku týkajúceho sa investícií upozorňujem, moje a naše názory nemusia byť smerodajné a každý si utvorte názor a predpovede sami. Len vy najlepšie viete, ako narábať so svojim vlastným kapitálom. Toto berte ako návrh, nápad alebo inšpiráciu.
K veci – vývoj cien
My sa venujeme prevažne a takmer výlučne BTC, LTC, ETH a z malej miery aj BCH. Všetky tieto meny môžete obchodovať alebo kupovať kartou alebo z účtu cez Coinbase. Ako ste už mohli vidieť v starších článkoch, odkedy sme sa im začali venovať, udialo sa toho veľa a zhodnotenia sú niekoľko-100percentné. Tesne pred a po novom roku nastal výrazný pokles a teda ďalšie nákupy. Tu sú konkrétne grafy:
Aktuálna situácia teda je, že kryptomeny sa po poklese držia relatívne na jednej úrovni. Výnimku urobil ETH, ktorý stúpol až cez 1000€ za kus, potom klesol len minimálne a momentálne sa drží nad 900€ za kus. Odporúčam si stiahnuť Coinbase aplikáciu pre mobil, kde môžete ceny sledovať kedykoľvek z mobilu. Čo sa týka technickej analýzy čítania grafu, do tej sa nepúšťam nikdy, pretože podľa môjho názoru je technické čítanie a predpoveď ceny na základe technickej analýzy úplný výmysel a žiadne obrazce tam neexistujú aj keď ich tam ľudia hľadajú už odjakživa. Súhlasiť samozrejme nemusíte. Čo sa týka fundamentálnej analýzy, narážame pri kryptomenách na problém.
Aký je ďalší vývoj kryptomien a ich ceny?
Celkovo, kryptomeny ako také na čele s BTC majú obrovský potenciál, ktorý sa naplniť môže, ale aj nemusí. Všelijaké pokusy ich regulovať, obmedzovať, zakazovať narážajú na problém, ktorý je vlastne podstata kryptomien – anonymita a nevystopovateľnosť. Ak raz niekam odošlete Bitcoin, nikdy už nemusíte zistiť kam a kto ho má. Ako to teda regulovať a vôbec – ako ho zakázať?
Každopádne pokusy tu boli, vyjadrenia politikov a významných osobností tiež a to sú fundamenty, ktoré sa dajú odsledovať a mierne špekulovať s vývojom ceny. Na aký problém teda narážame? Tieto fundamenty sú nič oproti tomu, čo nevidíme. Znova – môj názor, nič potvrdené. Na začiatku decembra 2017 začali všetky meny stúpať ako šialené a vtedy ste mohli nachádzať články – stúpanie spôsobuje tento dôvod! Nie kvôli tomuto! Nie, tento dôvod to je! Môj názor je, že to nie je žiadny z dôvodov, ktoré ste mohli kdekoľvek čítať a existujú veľkí hráči rozhodujúci v cenách kryptomien. Či už sa dané kryptá používajú na legálne alebo nelegálne účely, pôsobia ako platidlo v rôznych odvetviach a keď sa jeden veľký hráč zbaví veľkého množstva, cena ide dole. V Číne niekto odpojí fabriku na ťaženie, cena ide dole a podobne.
Po vojne je každý generál (vrátane mňa 🙂 ), a tak keď už cena bola hore, každý vypisoval články, prečo tomu tak je. Článkov o nástupe tohto prudkého zvýšenia cien bolo ale minimum alebo žiadne (ja konkrétne som nečítal žiaden). Potom nastala situácia mierneho, ale trvajúceho poklesu, čo mohla byť reálna reakcia na trhu na takéto prudké zvýšenie. Ľudia mali náhle veľa kapitálu a videli ceny vystúpené, tak začali predávať. A či už predávali veľkí hráči alebo bežní ľudia, predávalo sa vo veľkom a tak cena začala klesať. Potom sa vývoj kryptomien a cena ustálila a dostali sme sa do súčasnosti (30.1.2018).
Moje predikcie pre vývoj kryptomien
Napadajú ma dve hlavné úvahy v predikcii cien hlavne Bitcoinu a potom aj ostatných mien. Prvá je zložitosť ťaženia a nasýtenie chainu. Druhá je odklon od Bitcoinu a prechod k alternatívnym coinom.
Ťažiť Bitcoin je v dnešnej dobe už tak náročné, že bežný človek s prostriedkami nedosahujúcimi oligarchiu si to jednoducho nemôže dovoliť a nepúšťa sa do toho. Chain sa plní a blížime sa k bodu, kedy sa Bitcoin prestane ťažiť úplne a takisto vieme, že jeho množstvo je len obmedzené, nemôžeme ho ťažiť donekonečna. Čo by z toho logicky malo vyplývať? Šialené stúpanie ceny BTC do bodu, kedy už bude v podstate nepredajný. Na základe jeho rarity a vysokého dopytu jeho cena stúpne natoľko, že ľudia nebudú ochotní toľko zaplatiť. Za tento horizont už ale nevidím a netuším, ako by v takomto prípade zareagoval trh.
Je množstvo altcoinov a stále vznikajú nové kryptomeny s rozličným účelom. Bežní ľudia sa púšťajú do ťaženia práve týchto a menšie pooly a sústavy rigov sa taktiež vyhýbajú BTC. Toto by malo mať tiež za následok stúpanie týchto cien pre vývoj kryptomien. Existujú malé a bezvýznamné meny, ktorých vyťažíte denne stovky kusov, ale nemajú a pravdepodobne nikdy nebudú mať hodnotu – o týchto sa nebavím. Ide mi o reálne využiteľné a možno už teraz využívané meny, ktorých obtiažnosť ťaženia nie je taká vysoká, ale sú žiadané a teda cena by mohla stúpať (LTC a ETH ehm ehm). V tejto súvislosti sa okrem naších veľa premieľa NEO, Dash, Monero, Ripple a podobne.
Čo tým všetkým chcem povedať? Pri terajšom poklese cien nakupujem naše hlavné a teda horespomínané LTC, ETH, BTC, pre vyskúšanie kupujem aj fork BTC a teda BCH. Od týchto by som neupustil len tak. Perspektívu teoreticky môžu mať aj menšie coiny a tých by som sa, aj hlavne kvôli cenám, nebál.
Ťaženie kryptomien
Ďalšia veľká kapitola, ktorú len tak načnem, je ťaženie kryptomien. O tom by sa dali napísať knihy preto to tu len tak okrajovo spomeniem. Robil som menší pokus. Cez Nicehash som si nakúpil za 0,005btc ťažiacu silu 0,01TH/s na približne 7 hodín. Napojil som to na pool ťažiaci LTC pri nie malej difficulty. Vyťažilo to približne 0,3 LTC za daný čas. Čo tým chcem povedať? Asi nemáte až takú predstavu ale daná nakúpená sila ťaženia je naozaj slušná a za tretinu dňa to vyťažilo Litecoin v súčasnej cene asi za 40e. Ťaženie teda nie je stratové, dnes má už ale náročnosť pomerne slušnú. Predstavte si, aká musí byť náročnosť vyťaženia zlomku BTC.
Záverom
Napísal som toho veľa, ale povedal som málo:) Snáď toto tvrdenie nie je pravda a niečo ste si z tohto odniesli. Celkovo si myslím, že kryptá majú stále slušnú budúcnosť, aj keď s určitosťou sa nedá povedať ktoré kryptá a prečo práve tie. Všetky veľké burzy vrátane Coinbase majú na vývoj kryptomien slušný vplyv a už len kvôli samotným špekuláciám sa bude dať s coinmi hrať ešte nejakú dobu. Či sa do toho zapojíte alebo si nájdete niečo iné, je už len na vás.