Veľa výrazov v článkoch používam akoby som sa bavil s kolegom z oboru, čo nie je najlepší prístup, uznávam. Preto je tu tento článok, ktorý vysvetľuje základné pojmy, ktoré som v texte spomenul a nemusíte ich poznať. Vysvetlivky sú rozdelené do nejakých kategórií, popisy sú stručné, ak potrebujete dobrý a detailnejší popis, popozerajte napríklad na wikipédii.
Všeobecné:
P.a. – per annum, zhodnotenie za rok (%).
P2P – peer to peer, systém výmeny medzi užívateľmi priamo. Nedávate kapitál banke, ktorá ho rozdeľuje do pôžičiek ale priamo požičiavate niekomu – využitie p2p v našom prípade. Nazýva sa aj kolektívne investovanie. Viac ľudí investuje do jedného projektu alebo požičiava jednej osobe alebo firme.
RPMN – ročná priemerná miera nákladov, toto je číslo, ktoré vás na pôžičke ako dlžníka zaujíma, nie úrok. Veľa ľudí si neuvedomuje, že úrok je len časť toho, čo inštitúcii zaplatíte a v rpmn máte úrok+poplatky dohromady. Čiže to je vlastne percento, ktoré reálne ukazuje váš ročný „úrok“, ktorý musíte zaplatiť ako dlžník. Dúfam, že som vás nepoplietol.
Ponzi – schéma vyplácania úrokov pre investorov z predošlých vkladov investorov. Žiadny reálny produkt neexistuje a ďalšie obchodovanie sa neuskutočňuje. Takáto schéma beží, kým sa do systému investuje dostatok peňazí, ak sa vklady spomalia, môže to viesť k jeho zániku.
HYIP – high yield investment program, program na princípe schémy ponzi s vysokými zhodnoteniami a vyplácaním len na základe predošlých vkladov investorov.
Kryptomeny – zašifrované anonymné platidlo hlavne v online svete. Je to komplikovanejšie na vysvetlenie, základ je, že táto mena je plne decentralizovaná, nikto reálne nemôže ovplyvňovať jej množstvo v obehu, vytvára sa ťažením a je celosvetová, teda nepatrí žiadnej krajine. Najznámejšie sú Bitcoin, Litecoin, Ethereum a iné. Viac tu. Video s dobrými informáciami tu.
Fork – delenie reťazca kryptomeny a vznik novej odnoše pôvodnej kryptomeny, viac info môžete nájsť napríklad tu.
Buyback guarantee, Payback guarantee – výkup istiny pôžičky v defaulte (nesplácanej viac ako 60 dní) spoločnosťou, ktorá ju garantuje, takmer bezriziková investícia do pôžičky; v niektorých spoločnostiach sa vykupuje aj časť úroku.
APR – annual percentage rate alebo jednoducho nahromadený ročný úrok v percentách. Existuje aj APY čo je annual percentage yield a počíta sa ako úrok z investície.
Obchodovanie na burze:
Forex – menová burza, obchodovanie s výmennými kurzami na svetovej burze, je tam aj nejaký vzťah dolár-zlato, dolár-striebro a podobne, základ sú meny.
PAMM – manažovaný účet na burze, normálne sa zaregistrujete niekde ako investor, vy ale nebudete investovať, len svoj účet zveríte do rúk manažera, ktorý za vás za províziu investuje sám. Financie máte ale pod kontrolou, viete ich vyberať a vkladať kedy chcete, ak si manžér neurčil podmienky inak.
Timeframe – jedna sviečka (candle) na grafe reprezentuje isté časové obdobie, napríklad na timeframe 4H jedna sviečka trvá 4 hodiny, timeframe grafy sú klasicky – tick, 1m, 5m, 15m, 30m, 1h, 4h, 1d, 1w, 1m, 1y (skratky z anglických slov minute, hour, day, week, month, year).
Equity – momentálna hodnota účtu vrátane otvorených obchodov (ak by sa naraz všetky obchody zatvorili, hodnota účtu by dosiahla hodnoty equity).
Drawdown (DD) – najväčší možný pokles hodnoty účtu od maxima tejto hodnoty, zvyčajne sa určuje v percentách.
Money management (MM) – spôsob narábania s financiami a vašim obchodovateľným kapitálom. Regulujete ním straty a zisky. Mal by ho dodržiavať v podstate každý obchodník na akejkoľvek burze.
Spread – je to vlastne bod alebo pár bodov, ktoré musíte prekonať, aby ste boli na nule. Je to rozdiel ceny medzi buy a sell, preto v programe na obchodovanie (MT4 napr.) vidíte dve bežiace krivky. Niekedy sa ceny dotknú a spread dosiahne nulu. Na takéto situácie je vhodné čakať pri skalpovaní, po prípade na to mať program.
Scalping, skalpovanie, scalp – krátke malé obchody otvárané a uzatvárané na pár bodov (pipov), častokrát ledva prekonajú spread.
Intraday, intradenné obchodovanie – obchody na dlhší čas ako skalpovanie, stále ale len v rámci jedného dňa, neodporúča sa niečo také nechávať otvorené cez noc.
Swing – dlhodobé obchodovanie v rámci dní a dokonca týždňov, obchoduje sa na vyšších timeframoch, väčšinou v smere trendu.
Agresívna stratégia – časté otváranie a uzatváranie obchodov (nielen) na burze, skalpovanie, intradenné obchody, veľké DD, vysoké riziko s potenciálnym vysokým zhodnotením.
Konzervatívna stratégia – dlhodobou a poctivou analýzou vyberané obchody, nízke riziko, málo obchodov za veľké časové obdobie, väčšinou malé zhodnotenia.
Stop loss – hranica, pri ktorej vystupujte z obchodu so stratou. Dáva sa podľa uváženia a umiestňuje sa vždy pred samotným uzavretím obchodu. Pomôže vám pri money managemente a reguluje straty.
Take profit – v podstate presný opak stop lossu. Je to určený kurz, pri ktorom si vyberáte svoj vopred určený profit. Pomáha taktiež pri MM.