Asi ste už počuli alebo ak ste aktívny investor už ste si všimli, že Kuetzal a Envestio v podstate zo dňa na deň ukončili svoje pôsobenie na crowdfundingovom trhu. Tieto novinky mnohých investorov zarazili a v tomto odvetví v Pobaltí vznikla akási investorská panika a kríza v posledných dňoch/týždňoch. Vysvetlíme si, čo sa vlastne deje, ako ďalej postupovať a prečo tieto spoločnosti skončili.
Envestio a Kuetzal Scam / Podvod?
V prvom rade by som chcel povedať, že spoločnosti som na stránke odporúčal a takisto u nich bol investor s nemalými čiastkami. To znamená, že situácia sa ma dotýka a je takisto v mojom záujme z nej vyjsť s čo najmenšou stratou. Za viac ako dekádu, počas ktorej investujem a viac ako 5 rokov, počas ktorých investujem do p2p spoločností som sa ešte nestretol s tým, žeby nejaká vyslovene skrachovala, ako sa stalo teraz s dvoma naraz. Iba najvernejší čitatelia vedia, že v minulosti som tu mal p2p menom BTCJam, cez ktorú sa investovalo takisto do pôžičiek, ale skrz kryptomeny. Tá ale skončila svoje pôsobenie so všetkými náležitosťami, nechala dobehnúť úroky a riadne vyplatila všetkých investorov.
Bohužiaľ musíme sa s danou situáciou popasovať a snažiť sa ju vyriešiť. Je mi ľúto, že som odporúčal práve spoločnosti, ktoré boli podvodné, ale napriek mojej snahe poriadne si ich preklepnúť a kvalitne si vybrať, kam investovať, mi na nich neprišlo nič podvodné. Boli to legálne založené spoločnosti v pobaltských krajinách, to znamená so sídlom v Európskej únii, ktoré ručia kapitálom spoločnosti a pri trestnoprávnej činnosti ručia za pôsobenie spoločnosti ich konatelia. Takže žiadne sídla v daňových rajoch, neznámi vymyslení ľudia a kryptomenové vklady a výbery, ktoré sa nedajú vystopovať a podobne. Všetko bežalo cez reálne banky a teda každý vklad a výber je podložiteľný a môže slúžiť ako dôkaz.
Podvod číslo jedna menom Kuetzal
Prvá spoločnosť, ktorá v podstate nezvládla tlak verejnosti a investorov bola Kuetzal. Pomerne mladá spoločnosť fungujúca od konca roku 2018, ja som u nich od úplného začiatku roku 2019, skončila emailom pre investorov v danom znení:
Dear Kuetzal investor,
Our team wants to apologize for delays in payments and replies to e-mails received.
Unfortunately we have to inform that Kuetzal is announcing wind-down, furthermore the company will only process withdrawals of the funds, the company is no longer accepting new project applications, investors registrations and deposits. Company’s reputation was harmed sufficiently for the past weeks, and Kuetzal management does not see a way to recover investor’s activity, therefore we may not return to usual working process. The mission of the company may not be reached anymore.
Due to high number of reports, claims and negative messages SEB Bank and PAPAYA (the only two banks that Kuetzal used) initiated the AML check and has temporarily blocked Kuetzal’s bank accounts. Kuetzal is currently unable to perform any operations for undefined period. Kuetzal management is aiming to reestablish the activity of both operational bank accounts and perform buy-backs and withdrawals in shortest terms respectively.
Kuetzal will keep the investors informed.
We have not been able to make Kuetzal a successful player on crowdfunding market. We will however aim to exit the market quietly with minimum repercussion to our customers and the whole crowdfunding market. The website functions furthermore will be limited, only the user area will be kept. All the user area functions will continue working as before.
In case of technical issues with withdrawals or other question we kindly ask to use our contact mail instead of social networks or cellphone to receive the fastest service.
V skratke, ukončili pôsobenie, pretože im banky z dôvodu podozrivej činnosti zablokovali účty, čo môže byť pravda a nemusí. Pravda ale je, že nad Kuetzalom bolo veľa otáznikov už počas ich pôsobenia, keď na nich investori zistili rôzne polopravdy a nepravé informácie v projektoch, ktoré sa začali projektom SIA Alborg Petrol, na ktorý bol urobený nedostatočný due dilligence – či už naschvál alebo nie. Detailnejšie informácie si pozrite napríklad tu, nebudem to tu rozpisovať:
https://financiallyfree.eu/concerns-about-kuetzal-is-kuetzal-a-scam/
Samozrejme, žiadne výbery peňazí sa už neuskutočňujú, do účtu sa prihlásiť viete, ale to je asi tak všetko. Spoločnosť skončila zo dňa na deň a neuzavrela svoje záväzky, čo bude mať samozrejme následky.
Podvod číslo dva menom Envestio
S Envestiom je to bohužiaľ ešte horšie. 21.01.2020 im prestala jednoducho fungovať stránka a na ich fb stránke deklarujú, že je pod hackerským útokom a snažia sa situáciu vyriešiť. Samozrejme, pravda to nie je, ako už vieme napríklad z tejto analýzy. Jediné, čo napísali je toto prehlásenie:
Dear Investors,
We would like to address all our clients, investors, borrowers and other counterparties with the following very important issue. We proudly declare that till present moment Envestio managed to fulfill on time and in good faith all financial obligations to all contractual investors and borrowers, despite the very unfavorable situation in the crowdfunding market, provoked by the uncertainty and potential fail of Kuetzal platform.Simultaneously with the recent concerns within the industry, we tracked repeatedly various technical attempts targeted to influence dramatically on stability of Envestio platform. They were performed through hacker attacks on our web site and platform’s internal structure and database.
At the same time, we noticed that destructive public relations campaign against Envestio has been initiated and which consisted of spreading knowingly false and unconfirmed information by numerous internet resources questioning financial stability and reliability of our platform, denigrating the reputation of the Envestio owners and key employees.
We tend to consider these attempts as a consistent and well-planned set of actions aimed to cause significant financial and reputational damage, as a result of which the Envestio platform should inevitably begin to experience substantial difficulties with current payments to its investors.
We assume that the ultimate goal of all these actions is to devalue overall Envestio’s business, and the subsequent potential raider takeover of the company or an attempt to eliminate the company from the industry, getting rid of as strong competitor. The implementation of the aforementioned scenario is evidenced by a number of factors and hostile actions that occurred precisely at the moment when a serious crisis of confidence reigned in the crowdfunding market and which actually was caused by the scandal surrounding the activities of the Kuetzal platform.
Envestio strongly condemns any actions aimed at further destabilizing the current crowdfunding market situation and disrupting the activity of the Envestio platform, as these factors together can lead to an uncontrolled solvency crisis, influencing not only Envestio but also other industry participants.
Envestio je spoločnosť fungujúca už od polky roka 2018 a teda nie je nejakým nováčikom, preto je tento rýchly a neprofesionálny výstup z trhu trochu šok pre každého. Pravdepodobne u nich panovali nelegálne praktiky už dlhšiu dobu a situáciu s Kuetzalom museli využiť na takúto podlú praktiku.
Taktiež vám tu nebudem rozpisovať všetky nepravdivé informácie, ktoré boli zverejnené na ich stránke a projektoch a ktoré sa časom zistili práve investormi. Odporúčam prečítať si napríklad toto, ak chcete vedieť viac:
https://explorep2p.com/envestio/
Situácia je taká, že sa už ani neprihlásite do svojich účtov, pretože už je pravdepodobne vymazaná aj databáza. Informácie, koľko ste investovali a stratili budete musieť čerpať zo svojho osobného účtu.
A čo ďalej a dajú sa získať stratené peniaze späť?
Celé je to naozaj výnimočná situácia a bohužiaľ nie v pozitívnom zmysle slova. Na podobné veci sme zvyknutí v krátkodobých investíciách a so spoločnosťami s nereálnymi produktmi, falošnými predstaviteľmi a založenými v daňových rajoch neprijímajúcimi vklady cez regulárne spôsoby platieb. Tu je v podstate všetko naopak. Čo nám, investorom, našťastie hrá do karát. Keďže spoločnosť musela mať základné imanie, bankové účty a zodpovedných predstaviteľov a to všetko v rámci EÚ, je jednoduchšie sa ku všetkému dopátrať. Ak mali tento „biznis plán“ od začiatku a peňažné prostriedky prepierali cez iné spoločnosti a sofistikovane vynášali z firmy, bude o to ťažšie sa k stratám dopátrať. Ak ale urobili nejaké chyby, máme šancu spustiť hromadné žaloby a dostať sa späť aspoň k nejakým sumám. Čo teda robiť?
Existujú združenia poškodených investorov zhromažďujúcich sa na sociálnych sieťach, som v dvoch skupinách.
Pre Kuetzal:
https://www.facebook.com/groups/525139981678141/
Pre Envestio:
https://www.facebook.com/groups/2718540758376023/
Tam nájdete detailné info, ako a kam podať sťažnosť, kto vedie akciu podávania žaloby a na akú advokátsku kanceláriu sa obrátili. Koľko a na čo sa zbierajú prostriedky a ako ďalej postupovať. Komunikácia funguje aj cez email, Telegram a telefónne čísla.
Prvé, čo môžete urobiť je vyplniť správu pre estónsku políciu, ktorú viete zaslať na ich email: ppa@politsei.ee Bude tam treba samozrejme čím viac info, všetky vaše dátumy a čiastky vkladov, výberov, screenshoty účtu, jednoducho čím viac informácií viete poskytnúť.
Formát správy zdieľa napríklad populárny blog P2pinvesting.eu:
https://www.p2pinvesting.eu/core-content/uploads/2020/01/envestio_template.pdf
Ďalej vyplniť formulár pre hromadnú žalobu na Envestio tu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScStQxddNMSm2nVUmDOMhKOfXwP91gQUjs-_GM5QXdEp-zUFQ/viewform
A prispieť sumou 0,8% z vašej zostávajúcej investície na pokrytie nákladov súvisiacich s hromadnou žalobou na Envestio tu:
https://www.gofundme.com/f/envestio-action-group
Záverom
Samozrejme je to nepríjemná situácia, ale taký je už svet investovania, nemôže byť všetko v zelených číslach. Spoločnými silami verím, že žaloby dotiahneme a budú úspešné a aspoň zo zostatkov na účtoch spoločností sa bude dať získať nejaký kapitál späť. Proces to ale samozrejme môže byť dlhodobý a môže trvať aj niekoľko rokov.
Investori začali po týchto udalostiach trochu panikáriť a p2p trh a hlavne crowdfunding bude mať teraz ťažšie časy. Spoločnosti ako Monethera a Wisefund sú už teraz pod detailným „drobnohľadom“ investorov a veľa toho vysvetľujú a snažia sa uchovať si svoju pozíciu v konkurenčnom biznise. Samozrejme vypli buyback funkciu s 5% poplatkom, keďže by nezvládli taký náhly odliv kapitálu. To je logický krok a chápem ho. Crowdestor zatiaľ vyzerá byť úplne nedotknutý danou situáciou a má najstabilnejšiu pozíciu na trhu.
Ostáva nám len nasledovať kroky spomínané v daných skupinách a dúfať v rýchlu činnosť estónskej a lotyšskej polície. Verím, že toho teraz majú na svojom úrade veľa a sú zahrnutí sťažnosťami. V dohľadnej dobe budú mať v office položené aj trestné oznámenia. Snáď som vám aspoň trochu pomohol a pridal svetla do danej situácie. To, že som tieto spoločnosti odporúčal, beriem ako osobný prešľap, keďže účelom tejto stránky je pomôcť ľuďom orientovať sa v investičnom svete a zhodnocovať prostriedky a nie ich tratiť. Snáď sa s niečim podobným už nestretneme a čaká nás úspešný rok 2020.