V predošlých dieloch sme si ukázali rôzne spôsoby, ako sa do tipovania dá doslova investovať a brať to ako dlhodobý stabilnejší zdroj zúročovania peňazí. Zatiaľ sme sa pozreli na obchodovanie s kurzami a value betting a teda obchodovanie len na hodnotné kurzy. V tomto článku sa pozrieme na arbitrage betting, sure betting alebo jednoducho stávková arbitráž.
Čo to je stávková arbitráž
Každá stávková kancelária má svojich vlastných bookmakrov, ktorí tvoria kurzy a svoje vlastné spôsoby vyhodnotenia štatistických údajov z predošlých zápasov a tým určenie kurzu pre danú stávkovaciu príležitosť. Trošku sme si to už načrtli v predošlom článku, v zásade ide ale o to, aby presne vypočítali pravdepodobnosť, s akou sa daná udalosť môže stať a tipérovi ponúknu kurz o trochu nižší, ako je nimi vypočítaná hodnota. Je to samozrejme preto, lebo zvyšok je ich zisk, nie sú predsa charita.
Na základe týchto údajov má takmer každá stávková spoločnosť svoje vlastné a odlišné kurzy na rovnaké udalosti a dnes už existujú nástroje, ktorými si tieto kurzy viete vyhľadať a porovnať. Úplne jednoduchý a bežne používaný bezplatný nástroj je napríklad Oddsportal. Tam môžete vidieť, ako sa dané kurzy líšia a že málokedy sú na jednu udalosť rovnaké vo viacerých stávkových.
A čo je teda stávková arbitráž? Je to situácia, ktorá vznikne, ak percentuálny výstup z navzájom opačných udalostí vyjde viac ako 100%. Veľmi jednoduchý príklad. Máme zápas dvoch tenistov, z ktorých logicky môže vyhrať iba jeden. Takže ak si stavíte na tenistu jedna a tenistu dva s presne vypočítanými vkladmi, bez ohľadu na výsledok zápasu by ste na konci mali skončiť s vašim vkladom bez straty. To je, ak by výstup zo zápasu bol dohromady 100%, čo sa samozrejme stáva veľmi málo, keďže si na to stávkové spoločnosti dávajú pozor. Na výpočet týchto vkladov sa používajú napríklad arbitrážne kalkulačky (sekcia Features – Calculator). Ak ale výstup bez ohľadu na výsledok vyjde viac ako 100%, máme tu stávkovú arbitráž. Vtedy bez ohľadu na to, ako zápas dopadne, zarobíte na ňom.
Ako to vyzerá dnes s arbitrážnymi zápasmi
Kto si niekedy už stávkovú arbitráž vyskúšal vie, že nie je všetko také ružové, ako som tu opísal. Po prvé, tieto udalosti a stávková arbitráž sa niekedy stávali dosť často a výstupy z nich boli aj 110 až 120%. To znamená, že na jednom zápase ste mohli zarobiť až 20% z vášho vkladu. Dnes už to sú veľmi raritné udalosti a na jednom zápase máte tak okolo 1 – 2% zisk. Častokrát sa to pohybuje len v desatinách percent. Stávkové vedia o tom, že sa im to stáva a dávajú si na to pozor.
Ďalej potrebujete značný kapitál a účty v mnoho stávkových kanceláriách, väčšinou v zahraničných. Aby sa vám to vôbec oplatilo robiť, bude vám treba dať aspoň 100€ na jeden zápas a potrebujete účty v aspoň 10 stávkových kanceláriách. To znamená minimálne 1000€ kapitál na začiatok. Ďalej si samozrejme zaplatiť nástroj na vyhľadávanie arbitrážnych udalostí, ktorý bude určite platený – k tomu sa dostaneme. Zápasy budete musieť podávať veľmi promptne, pretože kancelárie na arbitráž rýchlo prídu a kurz zmenia.
Posledný väčší mínus je, že vám všetky stávkové skôr či neskôr obmedzia účty, výšky stávok, po prípade vás úplne zablokujú – s výnimkou napríklad Pinnacle alebo Betfair exchange. Ak budete podávať len arbitrážne kurzy a nebudete tipovať mimo nich, stávkové o vás po čase budú vedieť a ak prekročíte istý počet zápasov, obmedzia vám účet. Tomuto sa nevyhnete a stane sa to po istom čase úplne každému tipérovi.
Zhrnutie výhod a nevýhod arbitrážneho stávkovania
Výhody:
- Bez ohľadu na výsledok zápasu ste s výnimkou výnimočných udalostí na isto v pluse
- Najmenej rizikový spôsob stávkovania vôbec – okrem veľmi špecifických situácií vám nič nehrozí a nemáte ako zmínusovať svoj kapitál
- Udržateľný spôsob tipovania na obmedzené časové obdobie
- Pomerne jednoduchý spôsob na vykonanie
Nevýhody:
- Nutnosť vysokého kapitálu a množstva účtov v rôznych stávkových kanceláriách
- Pri globálnom zohľadnení investovania slušná návratnosť, vo svete stávkovania pomerne nízka
- Nie pasívna investícia, vyžaduje aktívnu prácu
- Blokovanie a obmedzovanie účtov – tomu sa vyhnete len častým menením účtov alebo časovo obmedzenému arbitrážnemu stávkovaniu, po prípade použitím exchangov a stávkových s povolenou arbitrážou – áno, aj také existujú
- Nutnosť rýchlej reakcie a možnosť straty pri nesprávnom alebo neskorom podaní zápasu, po prípade nenaplnenie stávky u Exchange a podobne
- Možnosť straty pri špeciálnych udalostiach ako je napríklad rôzne podmienky pre Void v rôznych stávkových a podobne – pozor na obchodné podmienky v rôznych spoločnostiach
Prax – ako začať s arbitrážou
Na vyhľadávanie takýchto kurzov a výpočet výšok stávok v stávkových vám treba určite softvér alebo online nástroj. Je možné, že arbitrážny kurz nájdete aj sami manuálne, je to ale veľmi pracná a nevďačná činnosť. Arbitrážne programy, ktoré som v minulosti používal sú napríklad Oddsmonkey alebo Rebelbetting. Vyhľadajú vám arbitrážne kurzy, rovno vám dajú preklik na daný zápas v danej stávkovej a vám ostáva už len zápas podať podľa vypočítaného kurzu a výšky vášho kapitálu. Výpočet presných stávok tieto softvéry ponúkajú tiež.
Oddsmonkey
Oddsmonkey má premium program, pri ktorom dostanete prístup do arbitrážnych štatistík. Pôvodne malo fungovať prevažne na match betting, o ktorom si ešte len budeme písať, na arbitráž je ale tiež vhodný. Ako protistranu máte vždy Exchange, o ktorom sme si vraveli v článku o obchodovaní s kurzami. Jediný mne známy je Betfair pre Slovákov a Čechov. Ten má síce 7% províziu z výhry, arbitráž ale stále vznikne. Betfair exchange vám arbitráž povolí a nikdy vám účet neobmedzí. Existuje ešte pár stávkových, ktoré vám arbitráž povolia a nebudú vám obmedzovať účet, napríklad taký Pinnacle. Zaregistrujte sa a vyskúšajte ho tu: Oddsmonkey.
Rebelbetting
Rebelbetting je program, ktorý si stiahnete a taktiež vám bude vyhľadávať arbitráže. Ten už nepoužíva len Exchange ale vyhľadáva arbitráž aj medzi stávkovými navzájom. Plus má výhodu v tom, že má viac nástrojov aj na match betting a podobne. Jeho predplatné je ale trochu drahšie. Zaregistrujte sa a vyskúšajte ho tu: Rebelbetting.
Moje skúsenosti
Konkrétne moje skúsenosti sú kladné. Arbitráž som využíval približne pol roka, kým ma kancelárie obmedzili. Kapitál som mal vždy okolo tisícky a ak sa tomu venujete denne, za mesiac sa dalo urobiť plus niekoľko stoviek. Samozrejme, občas sa stal sklz kurzu alebo vrátenie stávok, čo znamenalo stratu, ak si dávate pozor, viete sa tomu ale vyhnúť. Stávkové sa dali využiť aj niektoré slovenské a české, prevažná väčšina a dobré kurzy sa ale našli iba v zahraničných. Napríklad 1xbet alebo Bet365 sú v tomto naozaj kvalitné. Urobiť si u nich ale účet nie je jednoduché, keďže oficiálne sú bloknuté pre naše krajiny. Pozrite si ale článok o obchodovaní s kurzami a nájdete menšiu pomoc s týmto problémom.
Po pol roku som mal stávky tak obmedzené, že sa to ďalej už využívať nedalo, skúsenosť je ale pozitívna. Dávajte si pozor na zmeny kurzu a špeciálne udalosti a máte istý a pomerne jednoduchý príjem. Zhodnotenie, ktoré som dosiahol, je okolo 10 – 30% mesačne. To znamená až 360% ročne, čo vám teda žiadna reálna investícia neponúkne.
Ak si chcete arbitráž vyskúšať, odporúčam teda pomocou jedného z dvoch horespomínaných nástrojov. Obe sú slušné v tom čo robia a obsahujú vždy aktuálne a presné info. Zvyšok je už iba na vás.